Drukarka ścienna UV cena - sprawdź, ile kosztuje druk 2w1
Drukarka ścienna UV potrafi zadrukować pionową ścianę salonu i poziomą posadzkę w lobby jednym urządzeniem, bez folii, szablonów i limitu szerokości. Cena takiej maszyny waha się od około 60 do 80 tys. zł brutto, a w segmencie urządzeń 2w1 (pion + poziom) najczęściej spotkasz się z kwotą 69 990 zł. Zanim jednak wpiszesz tę liczbę w budżet, warto zrozumieć, co dokładnie ją buduje i kiedy taka inwestycja zaczyna na siebie zarabiać.

- Cena drukarki ściennej UV a technologia druku na ścianach i podłogach
- Co wpływa na cenę drukarki ściennej - głowice, wysokość, szyny
- Drukarka ścienna UV cena a koszt wydruku m² - kiedy się zwraca?
Cena drukarki ściennej UV a technologia druku na ścianach i podłogach
Druk UV różni się od klasycznego plotera solwentowego tym, że tusz utwardza lampa LED natychmiast po kontakcie z podłożem. Fotoinicjatory w atramencie pochłaniają promieniowanie UV-A o długości fali 395-410 nm i w ułamku sekundy tworzą trójwymiarową siatkę polimerową. Dzięki temu kolor nie wsiąka w materiał, lecz zastyga na powierzchni, co eliminuje spływanie na pionowych płaszczyznach.
Brak rozpuszczalników oznacza brak intensywnego zapachu podczas pracy w zamkniętych pomieszczeniach. To kluczowe przy zadruku wnętrz hotelowych, sal konferencyjnych czy klatek schodowych, gdzie wentylacja bywa ograniczona. Atramenty UV przeszły badania migracyjne zgodne z normą PN-EN 71-3, więc mogą być stosowane także w przestrzeniach z dostępem dzieci.
Porównanie trzech głównych technologii druku na ściany i podłogi wygląda następująco:
| Technologia | Przygotowanie powierzchni | Trwałość | Koszt eksploatacji (zł/m²) |
|---|---|---|---|
| UV 2w1 (pion + poziom) | Minimalne (czysta, sucha baza) | 10-15 lat w warunkach wewnętrznych | 4-7 |
| Folia samoprzylepna | Czasochłonne (odtłuszczenie, pozycjonowanie) | 3-7 lat | 25-60 |
| Malowanie ręczne / szablon | Prace malarskie, schnięcie 24 h | 5-10 lat po odnowieniu | 40-120 |
Wybór UV 2w1 staje się opłacalny już przy pierwszym zleceniu powyżej 30 m² powierzchni złożonej, czyli łączącej ścianę i podłogę w jednym projekcie. Folia wymaga idealnego spasowania na łączeniu płaszczyzn, malowanie nie odda gradientów fotografii.
Co wpływa na cenę drukarki ściennej - głowice, wysokość, szyny
Sercem urządzenia są dwie głowice Epson TX800, pracujące w układzie offsetowym. Każda z nich generuje krople o zmiennej objętości od 3 do 27 pikolitrów, co pozwala uzyskać rozdzielczość 720 × 2880 dpi przy fotografiach pełnokolorowych. Żywotność TX800 sięga 24 miesięcy przy standardowym użytkowaniu, czyli znacznie dłużej niż popularne głowice DX7 (12-18 miesięcy) i i3200 (8-14 miesięcy w trybie przemysłowym).
Na cenę wpływa również wysokość robocza. Standardowo maszyna drukuje do 250 cm, co pokrywa 95% typowych wnętrz mieszkalnych. Opcja 300 cm wymaga dłuższego ramienia nośnego i mocniejszego serwomechanizmu, a to około 8% wartości bazowej. Druk powyżej 3 metrów oznacza konieczność pracy na rusztowaniu, co spowalnia tempo.
Szyny jezdne o łącznej długości 6 metrów (4 × 1,5 m) rozwiązują problem nierównych posadzek. System poziomowania utrzymuje głowicę w stałej odległości 0,5-2 cm od podłoża, kompensując nierówności do ±15 mm. Bez szyn druk na betonowej wylewce z ubytkami jest praktycznie niemożliwy, a każde zetknięcie głowicy z wypukłością grozi kosztownym uszkodzeniem.
Masa urządzenia to 95 kg w wersji roboczej (maszyna 55 kg + szyny 40 kg). Tę wagę rozkłada się na dwie osoby przy transporcie, ale samą maszynę po szynach przesuwa jeden operator z prędkością piechura. Czas rozstawienia kompletu to około 15 minut, przy założeniu, że podłoże zostało wcześniej zamiecione i odtłuszczone.
Specyfikacja techniczna drukarki ściennej UV 2w1
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Głowice | 2 × Epson TX800 |
| Rozdzielczość | 720 × 1080 / 720 × 1440 / 720 × 2880 dpi |
| Prędkość druku | 14-15 m²/h |
| Wysokość druku | 250 cm (opcja 300 cm) |
| Szerokość druku | Bez limitu (dzięki szynom) |
| Odległość głowicy od podłoża | 0,5-2 cm |
| Formaty plików | PSD, CDR, JPG, JPEG, PNG, BMP, TIFF, EPS, AI, PDF |
| Interfejs | USB 2.0 / 3.0 |
| Głośność pracy | |
| Głośność czuwania | |
| Temperatura pracy | −10 do 60 °C |
| Wilgotność | 10-80% |
| Zużycie energii | 120 W |
| Obsługa | 1 operator |
| Waga | 95 kg (maszyna 55 kg + szyny 40 kg) |
Powierzchnie, które można zadrukować bez szablonów
- Szpachla i gładź gipsowa pokryta białą farbą lateksową
- Szkło i lustra (po odtłuszczeniu izopropanolem)
- Ceramika szkliwiona (kafle łazienkowe, blaty)
- Drewno surowe i lakierowane (po lekkim zmatowieniu)
- Stal, aluminium, blacha powlekana
- Beton zacierany i polerowany
Przed uruchomieniem maszyny warto wykonać test przyczepności na 10 × 10 cm w mało widocznym miejscu. Polecam 24-godzinny test taśmy malarskiej: brak odwarstwienia tuszu oznacza trwałość minimum 5 lat.
Drukarka ścienna UV cena a koszt wydruku m² - kiedy się zwraca?
Realny koszt atramentu i materiałów eksploatacyjnych przy zadruku fotograficznym na ścianie waha się od 4 do 7 zł za metr kwadratowy. Do tego dochodzi amortyzacja urządzenia, czas operatora i dojazd. Przy stawce rynkowej 120-180 zł/m² za projekt wykończony, marża brutto wynosi 80-140 zł na każdym metrze.
Wyliczenie zwrotu z inwestycji przy założeniu średniego obłożenia:
| Miesięcznie | Przychód (zł) | Koszt tuszu (zł) | Zysk brutto (zł) | Miesiące do zwrotu 70 tys. zł |
|---|---|---|---|---|
| 40 m² | 6 000 | 240 | 5 760 | 12 |
| 80 m² | 12 000 | 480 | 11 520 | 6 |
| 120 m² | 18 000 | 720 | 17 280 | 4 |
Urządzenie zaczyna na siebie zarabiać po około 4-6 miesiącach intensywnej pracy, a po dwóch latach przynosi czysty zysk przekraczający 200 tys. zł przy stałym popycie. Kluczowe są trzy czynniki: jakość plików wejściowych (min. 150 dpi w skali 1:1), dostęp do klientów B2B oraz sprawny serwis.
Kalkulator opłacalności drukarki ściennej UV
Realizacje, które potwierdzają sens inwestycji
Mural w restauracji o powierzchni 38 m² (ściana 6 × 2,5 m plus fragment sufitu) zrealizowano w 4 godziny robocze. Efekt fotograficzny z gradientem zachodzącego słońca oddawał głębię bez szwów na łączeniu ściany i sufitu. Folia w tej skali wymagałaby dwóch dni montażu i nie oddałaby ciągłości obrazu.
Podłoga 3D w salonie kosmetycznym o wymiarach 4 × 3 m (12 m²) powstała w jeden dzień. Fotograficzny wzór rafy koralowej pokryto dodatkowym lakierem UV ochronnym o grubości warstwy 80 µm, co zwiększyło odporność na ścieranie do klasy AC4 według normy PN-EN 13329.
Branding biurowy w siedzibie firmy IT objął 22 m² szklanych ścianek działowych oraz 14 m² białej ściany korytarza. Zastosowano tusz CMYK plus biały podkład, dzięki czemu kolory zachowały nasycenie na przezroczystym podłożu. Czas realizacji: 6 godzin, przy zerowym przestoju biura.
Kiedy drukarka ścienna UV 2w1 się nie sprawdzi
- Powierzchnie mocno chłonne (surowy beton bez gruntowania, karton gipsowy bez farby) wymagają wcześniejszego zagruntowania, co wydłuża projekt o dzień.
- Zlecenia poniżej 5 m² są nieopłacalne ze względu na czas rozstawienia i dojazd.
- Wydruki na zewnątrz narażone na intensywne UV naturalne powyżej 5 lat wymagają dodatkowego laminatu, co podnosi koszt o 15-25 zł/m².
- Materiały elastyczne (tkaniny, skóra) lepiej obsługiwać ploterem DTF lub sublimacją.
Nie próbuj drukować na powierzchniach mokrych lub tłustych. Atrament UV potrzebuje suchej, odtłuszczonej bazy, inaczej warstwa polimeru odspoi się w ciągu kilku tygodni.
Wsparcie posprzedażowe i serwis
Gwarancja obejmuje 12 miesięcy na cały zestaw, z wyłączeniem materiałów eksploatacyjnych. Serwis mobilny dojeżdża w każdy region Polski w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Magazyn części zamiennych utrzymuje stały zapas głowic Epson TX800, listw LED UV oraz modułów poziomowania szyn.
Szkolenie operatora trwa jeden dzień i odbywa się w siedzibie dostawcy lub u klienta po dostawie. Program obejmuje kalibrację kolorów ICC, obsługę oprogramowania rasteryzującego oraz cotygodniową konserwację zapobiegawczą. Lista kontrolna konserwacji:
- Codziennie: czyszczenie stacji głowicy, test dysz, sprawdzenie poziomu tuszu.
- Co tydzień: kalibracja odległości głowicy od podłoża, kontrola pasków LED UV.
- Co miesiąc: wymiana płynu konserwacyjnego, czyszczenie szyn jezdnych, aktualizacja oprogramowania.
- Co kwartał: przegląd serwisowy z wymianą filtrów i sprawdzeniem amortyzatorów.
Najczęstsze pytania kupujących
Czy tusz UV jest bezpieczny w pomieszczeniach zamkniętych? Tak, po utwardzeniu polimer nie emituje lotnych związków organicznych. W trakcie druku zaleca się standardową wentylację, ale nie ma potrzeby wyłączania klimatyzacji ani opuszczania pomieszczenia.
Ile trwa nauka obsługi maszyny? Podstawowy zadruk płaski opanujesz w ciągu jednego dnia szkolenia. Prace na ścianach z gradientem i dopasowaniem kolorów wymagają dwóch do trzech tygodni praktyki.
Czy można drukować na ciemnych podłożach? Tak, urządzenie obsługuje biały tusz podkładowy, który nakłada się jako pierwszą warstwę. Bez niego kolory CMYK na czarnej ścianie wyglądałyby jak cienka poświata.
Jaka jest żywotność wydruku na zewnątrz? Bez dodatkowej ochrony 3-5 lat w klimacie umiarkowanym. Z lakierem UV ochronnym i filtrem anty-UV żywotność rośnie do 8-10 lat, co potwierdzają testy przyspieszonego starzenia ASTM G154.
Czy urządzenie wymaga specjalnego zasilania? Wystarczy standardowe gniazdko 230 V z zabezpieczeniem 16 A. Pobór mocy 120 W pozwala pracować równolegle z innym sprzętem biurowym bez ryzyka przeciążenia obwodu.
Jakie pliki najlepiej przygotować? TIFF bez kompresji lub PDF/X-4 w przestrzeni Adobe RGB z rozdzielczością 150 dpi w skali 1:1. Unikaj JPG ze względu na artefakty kompresji widoczne na dużych powierzchniach.
Drukarka ścienna UV w cenie 69 990 zł brutto to urządzenie dla firm, które chcą świadczyć usługi personalizacji wnętrz na skalę komercyjną. Jeśli planujesz zadruk ścian i podłóg w hotelach, biurach, restauracjach czy lokalach usługowych, zacznij od kalkulatora powyżej, a następnie umów się na prezentację z bezpłatnym wydrukiem próbnym Twojego projektu na własnym materiale.
Źródła danych i norm: PN-EN 71-3 (bezpieczeństwo zabawek, migracja pierwiastków), PN-EN 13329 (laminowane pokrycia podłogowe), ASTM G154 (przyspieszone starzenie UV), dokumentacja techniczna Epson TX800, karta katalogowa atramentów UV zgodnych z dyrektywą RoHS 2011/65/UE. Strony referencyjne producentów głowic i komponentów: epson.pl oraz iso.org.