Agregat tynkarski: wymiary, które decydują o wyborze modelu

Nasz zespół daart Aktualizacja: 26 sierpnia 2026 r.

Źle dopasowany agregat tynkarski potrafi zamienić tygodniowy plan robót w ciąg przestojów, poprawek i rosnących kosztów. Dobrze dobrany model - z odpowiednią pompą ślimakową, właściwą średnicą węży i sensownymi wymiarami - skraca czas tynkowania nawet trzykrotnie, daje jednolitą strukturę zaprawy i ogranicza straty materiału do minimum. Poniżej konkretne parametry, które decydują o tempie, jakości i rentowności pracy, poparte liczbami z katalogów producentów oraz doświadczeniem zdobytym przy doborze maszyn dla ekip tynkarskich w Polsce.

Agregat tynkarski wymiary

Pompa ślimakowa w agregacie tynkarskim: dobór do rodzaju zaprawy

Sercem każdego agregatu jest pompa ślimakowa typu rotor-stator, która decyduje o tym, czy urządzenie w ogóle poradzi sobie z danym materiałem. Stator to gumowa tuleja wewnętrzna, najczęściej z kauczuku NBR lub poliuretanu, w której obraca się metalowy rotor. Zasada działania jest prosta: obracający się rotor wytłacza zaprawę przez szczelinę między swoimi krawędziami a ściankami statora, generując ciśnienie robocze sięgające 20-40 bar w zależności od konstrukcji.

Kluczowym parametrem jest dopuszczalne uziarnienie kruszywa. Dla klasycznych tynków cementowo-wapiennych o uziarnieniu do 3-4 mm standardem stała się pompa D6-3, która wyrabia od 20 do 30 litrów zaprawy na minutę. Mniejsza D4-2, o wydajności 6-15 l/min i ciśnieniu do 25 bar, sprawdza się przy gładziach i lekkich tynkach gipsowych, natomiast D7-2 obsługuje masy o uziarnieniu do 6 mm i zaprawy specjalne, w tym ognioodporne.

Materiały ścierne, takie jak zaprawy cementowo-wapienne, bezlitośnie zużywają stator. Przy intensywnej pracy żywotność tulei wynosi od 200 do 600 godzin, rzadko więcej. Dlatego dostępność statorów w Polsce i czas ich dostawy (zwykle 2-7 dni roboczych) bywają ważniejsze niż sama cena pompy. Ekipa, która stoi trzy dni z powodu braku części, traci więcej niż wynosi oszczędność na tańszym modelu.

Regulacja wydajności opiera się na trzech elementach: obrotach pompy (sterowanych często przez falownik), ciśnieniu wody zarobowej oraz konsystencji zaprawy. Falownik pozwala płynnie zmniejszać lub zwiększać podawanie bez zrywania struktury, co ma znaczenie przy przejściu z jednej warstwy na drugą lub przy pracy w narożnikach, gdzie operator zwalnia tempo.

Typ pompyWydajność (l/min)Ciśnienie maks. (bar)Maks. uziarnienie (mm)Typowe zastosowanie
D4-26-15do 252-3gładzie, tynki gipsowe, szpachle
D6-320-30do 303-4tynki cementowo-wapienne uniwersalne
D7-225-40do 35do 6tynki specjalne, ognioodporne, deweloperskie

Dobranie pompy D4-2 do tynków cementowo-wapiennych to najczęstszy błąd przy zakupie. Ścieralny materiał w połączeniu z wąskim kanałem statora powoduje jego przegrzewanie i przyspieszone zużycie, czasem dwu- lub trzykrotnie szybsze niż w nominalnych warunkach pracy.

Długość węży i średnica a wydajność agregatu tynkarskiego

Każdy dodatkowy metr węża kradnie ciśnienie i wydajność, bo tynk musi pokonać tarcie wewnętrzne o ścianki. Wąż o średnicy 25 mm przy 20 metrach długości generuje straty ciśnienia rzędu 2-3 bar w porównaniu z wężem 35 mm, co bezpośrednio obniża tempo podawania zaprawy. Dlatego średnica węża musi rosnąć wraz z długością trasy.

Dla tynków gipsowych i gładzi o uziarnieniu do 2 mm standardem jest wąż 25 mm przy dystansach do 15 m. Tynki cementowo-wapienne wymagają węży 30-35 mm, a przy dystansach powyżej 30 m zaleca się 35 mm lub nawet 40 mm. Zbyt wąski wąż przy dużej odległości to nie tylko spadek wydajności, ale też ryzyko zatkania i przestoju.

Kluczowa pozostaje zasada: im grubszy wąż, tym niższe ciśnienie robocze potrzebne do podania tej samej masy, ale jednocześnie rośnie masa odcinka i sztywność robocza. Na typowej budowie deweloperskiej optymalny zestaw to wąż 35 mm o długości 20-25 m, pozwalający objąć jedną kondygnację bez konieczności przepinania.

Rodzaj tynkuRekomendowana pompaŚrednica węża (mm)Maks. długość (m)
Gładź gipsowaD4-22510-15
Tynk cementowo-wapiennyD6-330-3520-30
Tynk grubowarstwowy / specjalnyD7-235-4030-40

Obroty pompy trzeba dobrać do średnicy węża. Zbyt wysokie obroty przy wąskim wężu prowadzą do pulsacji i rozpryskiwania zaprawy na ścianie, a operator zamiast tynkować walczy z maszyną. Producenci zwykle podają w instrukcji tabelę zależności obrotów od średnicy i długości węża, której warto się trzymać zamiast improwizować.

Wymiary i waga agregatu tynkarskiego: mobilność na budowie

Wymiary agregatu tynkarskiego to nie tylko długość, szerokość i wysokość, ale też waga, która decyduje o tym, czy maszynę da się wnieść na piętro bez dźwigu, czy wymaga windy towarowej albo wciągarki. Typowy agregat z pompą D6-3 waży od 150 do 300 kg w zależności od wyposażenia. Modele kompaktowe mieszczą się w obrysie 1200 × 700 × 1400 mm, większe sięgają 1800 × 900 × 1600 mm.

Rama agregatu ma znaczenie praktyczne. Ocynkowana ogniowo lub malowana proszkowo chroni przed korozją w wilgotnych warunkach budowy, gdzie chlapanie wody i zaprawy to codzienność. Koła pneumatyczne o średnicy 250-400 mm pozwalają przejechać przez nierówny teren, próg, a nawet po schodach z pomocą dwóch osób. Wersje modułowe, rozbierane na dwie części po 80-120 kg, są standardem na budowach wielokondygnacyjnych.

Zasilanie elektryczne wpływa zarówno na gabaryty, jak i na możliwości pracy. Modele 230 V (zwykle do 2,5 kW) nadają się do małych ekip i gładzi, ale przy tynkach cementowo-wapiennych brakuje im mocy. Agregaty 400 V z silnikiem 3-7,5 kW to realne tempo pracy 20-30 l/min i dłuższe węże bez spadku wydajności. Na budowie bez trójfazowej instalacji trzeba liczyć się z koniecznością agregatu prądotwórczego o mocy co najmniej 10 kVA.

Łatwość czyszczenia bywa niedoceniana przy zakupie, a decyduje o utrzymaniu rytmu pracy. Zaprawy cementowo-wapienne wiążą w ciągu 30-45 minut, dlatego każdy przestój na rozbieranie pompy to zmarnowany materiał i stracony czas. Modele z szybkozłączkami, komorą mieszania wyposażoną w zawór spustowy oraz dostępem do statora bez narzędzi skracają mycie z 40 do 10-15 minut.

Trzyosobowa ekipa na budowie deweloperskiej o powierzchni 500 m² dziennie korzysta zwykle z agregatu o masie 220-260 kg z pompą D6-3, wężem 35 mm i silnikiem 5,5 kW. To zestaw, który mieści się w windzie towarowej, a jednocześnie zapewnia wydajność pozwalającą pokryć dzienną normę bez nadgodzin. Mniejsze maszyny nie dają takiego tempa, większe nie wjadą na typowe piętro bez specjalistycznego sprzętu.

TOP agregaty tynkarskie: porównanie wymiarów i wydajności

Rynek polski opanowało kilka modeli, które dominują na budowach od lat. PFT G4 to maszyna o masie około 260 kg, wymiarach 1400 × 800 × 1500 mm, z pompą D6-3 i silnikiem 5,5 kW. Wydajność nominalna sięga 25 l/min, a maksymalne ciśnienie 30 bar. Sprawdza się przy tynkach cementowo-wapiennych i gipsowych na budowach o powierzchni 200-800 m² dziennie.

PFT Ritmo L waży około 170 kg i mieści się w obrysie 1200 × 700 × 1400 mm. To kompaktowy model z pompą D4-2 lub D6-3 (zależnie od wersji), silnikiem 4 kW i wydajnością do 20 l/min. Przeznaczony do mniejszych ekip, remontów willi i kamienic, gdzie liczy się możliwość wniesienia maszyny po schodach bez dźwigu.

Kaleta 5 to polska konstrukcja o masie około 280 kg, wymiarach 1600 × 850 × 1550 mm, z pompą D6-3 i silnikiem 7,5 kW. Wydajność dochodzi do 30 l/min, ciśnienie do 35 bar. Wyróżnia się prostą budową i łatwą dostępnością statorów w polskiej sieci serwisowej, co dla wielu ekip bywa argumentem decydującym.

Kaleta 4 jest lżejsza (około 200 kg), z pompą D6-3 i silnikiem 5,5 kW, wymiarami 1300 × 750 × 1450 mm. To model pośredni między Ritmo L a Kaletą 5, skierowany do ekip szukających uniwersalnej maszyny do większości realizacji.

Mach Super to cięższa maszyna o masie 320 kg, wymiarach 1800 × 900 × 1600 mm, z pompą D7-2 i silnikiem 7,5 kW. Wydajność nominalna 35-40 l/min, ciśnienie do 40 bar. Przeznaczony do tynków grubowarstwowych, zapraw specjalnych i dużych inwestycji deweloperskich, gdzie tempo pracy liczy się bardziej niż mobilność.

ModelWymiary (mm)Waga (kg)PompaMoc (kW)Wydajność (l/min)Maks. długość węża (m)Zasilanie
PFT G41400 × 800 × 1500260D6-35,52530400 V
PFT Ritmo L1200 × 700 × 1400170D4-2 / D6-34,02020400 V
Kaleta 51600 × 850 × 1550280D6-37,53035400 V
Kaleta 41300 × 750 × 1450200D6-35,52225400 V
Mach Super1800 × 900 × 1600320D7-27,535-4040400 V

Przejście z modelu kompaktowego na pełnowymiarowy agregat potrafi skrócić czas tynkowania willi o powierzchni 300 m² z pięciu do trzech dni roboczych. Różnica wynika głównie z wyższej wydajności godzinowej, dłuższego węża (mniej przepinek) oraz mniejszej liczby przestojów na czyszczenie.

Kryteria wyboru agregatu tynkarskiego: na co patrzeć przed zakupem

Maksymalne uziarnienie zaprawy to pierwszy filtr. Agregat do tynków cementowo-wapiennych musi obsłużyć frakcję co najmniej 3-4 mm. Pompa D4-2 nie spełnia tego wymogu w praktyce, choćby producent deklarował zgodność. Drugi filtr to dostępność statorów: czas dostawy, cena, gwarancja producenta. Bez tego parametru nawet najlepsza maszyna stanie się kosztowną ozdobą.

Regulacja wydajności wpływa na jakość pracy. Falownik zamiast skokowej zmiany biegów pozwala operatorowi precyzyjnie dostosować tempo do grubości warstwy i rodzaju podłoża. Ręczna regulacja wody zarobowej z manometrem (a nie tylko zawór on/off) to kolejny element, który odróżnia maszynę roboczą od prototypu.

Zasilanie 230 V ogranicza wydajność i wymusza krótsze węże. Jeśli budowa nie ma trójfazowej instalacji, sensownym rozwiązaniem bywa wynajem agregatu z generatorem, a nie zakup słabszego modelu na lata. Mobilność i waga zależą od typu inwestycji: remonty kamienic wymagają maszyn do 200 kg, deweloperka pozwala na 250-300 kg bez problemu.

Łatwość czyszczenia przekłada się bezpośrednio na dzienną wydajność. Stator otwierany bez narzędzi, komora mieszania z zaworem spustowym i dostęp do węży przez szybkozłączki skracają czas przygotowania między dniami z 40 do 15 minut. Przy pięciu dniach roboczych w tygodniu to różnica jednego pełnego dnia pracy miesięcznie.

Normy PN-EN 998-1 (wymagania dotyczące zaprawy do murów) oraz PN-EN 13914 (projektowanie i wykonanie tynków wewnętrznych) regulują właściwości zapraw i technikę wykonania, ale nie narzucają typu maszyny. Producent agregatu powinien jednak deklarować zgodność z dyrektywą maszynową 2006/42/WE oraz oznaczenie CE.

Kupić czy wynająć agregat tynkarski?

Zakup agregatu ma sens, gdy ekipa wykonuje tynki regularnie, minimum 6-8 miesięcy w roku, a wielkość zleceń uzasadnia zamrożenie 20 000-60 000 zł. Zwrot inwestycji przy stałych zleceniach deweloperskich wynosi zwykle 8-14 miesięcy. Własna maszyna daje niezależność od harmonogramu wypożyczalni i pozwala na bieżące serwisowanie.

Wynajem sprawdza się przy realizacjach jednorazowych, testowaniu modeli przed zakupem albo braku gotówki na zamrożenie kapitału. Koszt dzienny wynajmu agregatu z D6-3 to 150-300 zł netto, co przy kilku tygodniach pracy daje porównywalną kwotę do zakupu używanego modelu, ale bez ryzyka awarii i bez konieczności magazynowania.

  • Kupuj, jeśli: prowadzisz firmę tynkarską, masz stałe zlecenia, planujesz rozwój floty maszyn.
  • Wynajmuj, jeśli: realizujesz pojedynczą inwestycję, chcesz przetestować konkretny model przed zakupem albo potrzebujesz maszyny na kilka tygodni.

Checklist pytań do dystrybutora przed zakupem

  • Jaki jest czas dostawy statora i rotora do wybranego modelu?
  • Czy serwis mobilny dojeżdża na budowę, czy wymaga transportu maszyny do warsztatu?
  • Jakie warunki gwarancji obejmują stator, rotor oraz silnik?
  • Czy producent organizuje szkolenie operatorów po zakupie?
  • Czy możliwe jest demo maszyny na realnej budowie przed zakupem?
  • Jak wygląda polityka zwrotów przy zakupie z wystawki?
  • Czy dostępna jest pompa D6-3 i D7-2 jako opcja do tego samego korpusu?
  • Jaka jest żywotność statora w tynkach cementowo-wapiennych według danych producenta?
  • Czy dystrybutor utrzymuje części zamienne na magazynie w Polsce?
  • Jaki jest realny koszt eksploatacji (prąd, części, czyszczenie) przy 1000 m² miesięcznie?
  • Czy wąż 35 mm wchodzi w standard, czy trzeba dokupić osobno?
  • Jakie napięcie zasilania jest wymagane i czy potrzebny jest agregat prądotwórczy?

Decyzja o modelu powinna zależeć od realnych warunków pracy, a nie od katalogu. Agregat, który świetnie sprawdza się na deweloperce, bywa nieprzydatny przy remoncie kamienicy, i odwrotnie. Wymiary, waga, dostępność węży o właściwej średnicy oraz czas dostawy statora decydują o tym, czy sprzęt pracuje na Ciebie, czy Ty na sprzęt.

Źródła danych i normy: PN-EN 998-1 (wymagania dotyczące zapraw do murów), PN-EN 13914-1 i 13914-2 (projektowanie oraz wykonanie tynków wewnętrznych i zewnętrznych), dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, katalogi techniczne producentów pomp i agregatów tynkarskich (PFT, Kaleta, Putzmeister). Rekomendacje oparte na wieloletnim doświadczeniu w doborze maszyn dla ekip tynkarskich.